3.24 Expat Süreçlerinde Vergi Yönetimi

En Yakın Eğitim Tarihi
Eğitim tarihi henüz belirlenmemiştir.
Ön başvuruda bulunarak ilgili eğitim planlandığında veya takvime alındığında sizinle iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz.
1 Gün
Katılım Ücreti:        4.500 ₺ + KDV

Şirketlerin Mali İşler ve İnsan Kaynakları yöneticileri ve personeli

Gitgide hızlanan ve artık dünyanın her ülkesi için bir vazgeçilmez haline gelen küreselleşmenin en büyük dinamiklerinden biri de iş gücüdür. Uluslararası yatırımların devamlılığı ve yatırımcıların ticari yararları ancak geçici ve kalıcı olarak nitelikli iş gücünün temini ile mümkün olabilir.

Uluslararası şirketler geçici süreyle görevlendirdikleri çalışanları ile hem belli süreler için ticari olarak amaçlarını ve işin gerekliliklerini yerine getirmekte hem de kalıcı olarak sistemin yerleşmesi ve devamlılığın sağlanması amacıyla bu kişileri bir elçi olarak görmektedirler.

Artık bu derece vazgeçilmez olan expatların elbette gerek kendi ülkelerinde gerekse gittikleri ülkede vergi ve sosyal güvenlik anlamında dikkatli yönetilmeleri gerekmektedir. Eğitimimiz bu kapsamda ortaya çıkabilecek olan konuları kapsayacaktır.

Eğitimimiz, şirketlerin yönetici kadrosu ve mali işler/finans /insan kaynakları ekiplerinin artık gündelik iş hayatlarının bir parçası ve çoğu zaman da sorunu haline gelmiş olan expatların vergi ve sosyal güvenlik konuları ve rastlanan sorunların çözümü ile idarenin yaklaşımları doğrultusunda oluşabilecek riskler hakkında bilgilendirilmelerini amaçlamaktadır.

Eğitim Programı
  • Yerel Mevzuat ve Vergi Anlaşmaları Çerçevesinde Mükellefiyetin Tespiti
  • Yerel Mevzuat ve Vergi Anlaşmaları Çerçevesinde Vergileme Hakkının Tespiti
  • Vergileme Hakkı İle İlgili OECD Modeli ve Vergi İdaresinin Görüşü Arasındaki Uyumsuzluklar
  • Expat Vergilemesinde Uygulanacak Olan Yöntemler
  • Expat Vergilemesinde Karşılaşılan Özellikli Durumlar
  • Yerel Mevzuat ve Vergi Anlaşmaları Çerçevesinde Çifte Vergilemenin Önlenmesi
  • Sık Karşılaşılan Çifte Vergileme Durumları ve Vergi İdaresinin Yaklaşımları Dolayısıyla Oluşan Riskler ve Bertaraf Etme Yöntemleri
  • Sosyal Güvenlik Uygulamaları ve Sosyal Güvenlik Anlaşmalarının Etkileri