Reşat Bağcıoğlu

Deneyim

1982 Yılında Dışbank (daha sonra sırasıyla Fortis Bank ve TEB ile birleşti) Mersin’de kambiyo, dış işlemler ve krediler departmanında görev yaptıktan sonra aynı bankanın Mersin Serbest Bölgesi Şubesi’ne şube müdürü olarak atandı. 10 yıl şube müdürlüğü yapan Bağcıoğlu’nun 25 yıllık bankacılık misyonu süresinde kendi bankasında 12 yıl iç eğitmen olarak dış işlemler ve kambiyo eğitmenliği görevini de sürdürmüş ve 2007 Mayıs ayında emekli olmuştur.

Emeklilik sonrası, başta Türk Eximbank – Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş. ve TBB -Türkiye Bankalar Birliği – İstanbul ve T.C. Merkez Bankası A.Ş. Ankara İdare Merkezi, TMSF olmak üzere çeşitli kamu ve özel bankaların eğitim ve gelişim müdürlüklerindeki eğitimler, yüksek okullar, dış ticaret şirketleri, çeşitli illerdeki altı farklı ihracatçı birliklerinde dış ticaret, akreditif, kambiyo, Türk Eximbank kredileri ve Garanti Programları, döviz kredileri eğitmenliği yapmaya başladı. Ayrıca Alman sermayeli bir holding bünyesinde açılan TOR Akademi (www.torakademi.com ) Gebze, Dış Ticaret Okulu’nda ise dış ticaret, finansman ve bankacılık konularında eğitimler vermeye devam etmektedir.

Eğitim, Lisans & Sertifikaları

Gazi Eğitim Fakültesi, Ankara İngilizce öğretmenliğinden mezun oldu.

2015 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulu Dış Ticaret Bölümü son sınıfta Dış Ticaret (II) dersinde akademisyen olarak görev alarak kendi hazırladığı Dış Ticaret kitabını aynı okulda ders kitabı olarak okutmuştur. Çeşitli üniversiteler, MYO’da eğitimler ve konferanslar vermektedir.

Reşat Bağcıoğlu; Uluslararası ticaretin kurallarını belirleyen ve ülkemizde seçkin üyeleri bulunan ICC – International Chamber Of Commerce Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı’nın (https://icc.tobb.org.tr/icct-uyeler.php) üyesidir.