Tunç Oygur

Deneyim

Banka ve sigortacılık başta olmak üzere çeşitli alanlarda danışmanlık, yazılım ve eğitim projelerini içeren 8+ yıllık finansal hizmet sektörü tecrübesine sahiptir. Genel olarak iş analitiği, finansal modelleme, risk analitiği, türev ürün fiyatlamaları ve piyasa riski uygulamaları projelerini yönetmiştir. Uygulamalı matematik, ekonofizik ve finans alanlarında bir akademik yayın ve çalışmaları bulunmaktadır. Finans mühendisliği ve ileri analitik kapsamında çeşitli R/Python paketleri/çözümleri oluşturmuştur.

İleri Analitik Çözümler

Müşteri tahminleme modülü

Makroeknomik tahmin modülü.

Zaman serisi modelleri validasyonu modülü

Makine öğrenimi modelleri validasyon modülü

Stokastik kestirim (forecast) modülü

Hisse ve fon performans analizi modülü

Stokastik ve tarihsel volatilite hesaplama modülü

UFRS 16 hesaplama paketi

Risk ve Hazine

İDD (IRB) ve UFRS 9 için THK (LGD) modellemesi

UFRS 9 (EAD, LGD, PD) hesaplama ve validasyon modülü

Piyasa risk validasyonu

Operasyonel risk kalibrasyonu

Türev ürün fiyatlama paketi

CDS fiyatlama paketi

Bermudan swaption fiyatlama paketi

FX risk tahmin modülü

Sigorta

UFRS 17 hesaplama modülü

Aktüerya tabanlı hayat dışı sigorta şirket değerleme modülü

Ayrıca R ile istatistiksel programlamaya giriş, Python ile veri analitiğine giriş, makine öğrenimi, zaman serisi modelleme ve finansal ekonometri konularında kurumsal eğitimler (Yapı ve Kredi Bankası, Vakıfbank, Anadolubank, KPMG, TBB, TKBB) vermektedir. Başlıca müşterileri arasında çeşitli projeler kapsamında Yapı ve Kredi Bankası, TSKB, Anadolubank, Vakıfbank, Garanti Bankası, TEB, ING, Kuveyt Türk, AvivaSA, Halk Emeklilik, HDI, Anadolu Hayat Emeklilik, Anadolu Sigorta, Milli Reasürans, VHV, TKBB ve TBB yer almaktadır.

Eğitim, Lisans & Sertifikaları

Sakarya Üniversitesi, Matematik, B.A., 2012 İstanbul Üniversitesi, Finans, M.S., 2014 Yeditepe Üniversitesi, Finansal İktisat, Ph.D.(c)